PLC MARKALARI

SCHNEIDER PLC
SIEMENS PLC
OMRON PLC
DELTA PLC
GMT PLC
ABB PLC

 PLC MARKALARI


Muser Otomasyon, ihtiyaçlarınıza ve isteklerinize yönelik otomasyon işleriniz için sistem entegratörü olarak çalıştığımız Schneider PLC ve Siemens PLC, Omron PLC, Delta PLC, ABB PLC, GMT PLC v.b.  birçok  markalarının ürünlerini kullanmaktadır.

Muser Otomasyon müşterilerinin istekleri ve ihtiyaçları doğrultusunda  otomasyon çözümleri geliştirmekte ve uygulamaktadır.

 

 

Endüstriyel ağ bağlantıları PLC işlevselliğini genişletir.

İşçilerin üretimde hem beyin hem de kas gücü olduğu günler çok gerilerde kalırken üretim ortamında insan-makine etkileşimi sıradan hale gelmiştir. Uzun yıllardır otomasyon ve üretim endüstrilerinde üretimin her noktasında yük beygiri olarak kullanılan PLC bunun en iyi örneğidir. Sensörler ve makine muhafazalarından hareket kontrolü ve gelişmiş tanımlama cihazlarına kadar her şeyle arayüz bağlantısı oluşturan PLC'ler operasyonların sorunsuzca çalışmasını sağlar . PLC'lerin sunduğu esneklik sayesinde üreticiler birden fazla makineyi aynı anda yöneterek üst düzey entegrasyon ve proses otomasyon makineleri elde eder, üretim kalitesini ve operasyon maliyetini azaltır.

 

PLC'nin faydaları iyi bilinir. Verimlilik geliştirmeye yönelik katkıları endüstriyel Ethernet'in sahne arkasından desteği bu yükseltilmiş kontrolü olanaklı kılar. Birlikte bu teknolojiler, insan ve makine arasındaki bu iletişimi sorunsuz ve karlı bir kombinasyon haline getirir. Çeşitli protokoller içeren endüstriyel Ethernet, eski otomasyon sistemlerine uygun maliyetli bir alternatif sunmak için belirleyici becerilerle geliştirilmişti.

Gelişmiş beceriler, sofistike işlevsellik ve sadeleştirilmiş kurulumla PLC, modern üretimde bir kilometre taşı olmuştur. Ancak bu cihazları verimli bir şekilde kullanmak için kullanıcılar, ağ bağlantılarının oynadığı hayati rolü ve verimli bir çözüm için dikkate alınması gereken bağımsız gereksinimleri anlamalıdır. Birlikte, idareden kontrole ve zemin seviyesinde ağlara kadar genişletilebilecek birleşik bir altyapı oluşturularak endüstrinin artan taleplerini karşılamaya devam eden doğal bir ölçeklendirilebilirlik sağlarlar.

 

PLC teknolojisi analizi

Başlangıcından itibaren PLC'ler, insanlar ve makineler arasında kritik bir bağlantı işlevi görerek endüstriyel otomasyonun kilit taşı olmuştur. Kontrol mimarisi değişmeye ve ağ teknolojisi gelişmeye devam ederken bu değişiklikler, kurulu ve taşınabilir bir programlama ortamından faydalanan entegre HMI-PLC'leri desteklemiştir. Evrensel kontrol cihazları olan PLC'ler, motorların çalıştırılması ve durdurulmasından matematiksel hesaplama işlemlerine kadar çok çeşitli görevleri gerçekleştirecek şekilde programlanabilirler. Günümüzün modern bilgisayarlarının işlemci gücü, veri depolama ve haberleşme becerileriyle PLC'ler, saha seviyesinde akıllı ve sağlam uygulama kontrolü sağlar.

PLC'ler, aşırı sıcaklıklar, elektrik parazitleri, titreşim ve darbe gibi çeşitli zorlu ortalarda güvenilir bir şekilde çalışabilen minyatür bilgisayarlar olarak işlev görecek şekilde tasarlanmıştır.

Bir PLC, G/Ç ile kontrol ettiği ortala etkileşim içindedir. PLC girişleri farklı türlerdeki sensörler, anahtarlar ve diğer kontrol cihazlarından sinyalleri kabul eder. PLC, kendi ortamında işlem yapmak için kendi gücünden faydalanmak amacıyla yazılan programla bağlantılı olarak bu giriş sinyallerinin değerlerine dayalı kararlar alır. Tarihsel olarak PLC programları, röle tabanlı kablo şemasına çok benzeyen bir dil olan merdiven lojiğinde oluşturulur. Ancak modern PLC programlama merdiven lojiğiyle sınırlı değildir. Bu kararların sonuçları, cihazları etkinleştirilmek için PLC'lerin çıkışları aracılığıyla gönderilir. Birçok durumda girişler, bu kararlara olanak tanımak için PLC'lere geri bildirim sağlarken çıkışlar, bu kararlara, süreç veya ortamı değiştirebilecek bir şey biçiminde sonuçlar sağlar.

PLC'nin avantajları: PLC'ler daha az donanım gereksinimi, daha fazla verimlilik ve daha az israf gibi çok sayıda performans faydası sağlar. Modern PLC'ler, fabrika seviyesinde daha az varlık tüketen ve bağımsız kontrol uygulamaları olarak özelleştirilebilecek son derece özel çözümlerdir.

Dahili bir kontrol cihazı olarak PLC'ler, daha az kabin alanı kullandığından kurulumu kolaylaştırır. Ayrıca birçok PLC'nin görsel terminalleri makine/operatör etkileşimini ve üretim verimliliğini artırır. Örneğin PLC'lerin kullanımı kolay arayüzleriyle birlikte yerel ekranlar, makine operatörleri için basit talimatların yanı sıra alarm izleme ve/veya formül yönetimini desteklemek için veri girişi yolları sağlar.

Kolay bakım ve sorun giderme için tasarlanmıştır ve onarımlar, sadece modüler soketli bileşenlerin değiştirilmesine kadar indirgenmiştir. Hata olasılığı ve bu hataları gidermek için gerekli süre büyük ölçüde azaltılarak paneller ve cihazların kablo bağlantılarının yenilenmesi ihtiyacı ortadan kaldırılmıştır. Artık hatalar, lojik yeniden yazılarak düzeltilebilir. Buna ek olarak büyük bileşenlerdeki hata algılama devreleri ve arıza teşhis göstergeleri, bileşenin doğru olarak çalışıp çalışmadığını gösterebilir. Programlama aracıyla programlanmış herhangi bir lojik görüntülenerek girişler/çıkışların açık/kapalı olduğu görülebilir.