Endüstri 4.0

 BLOG  Endüstri 4.0

ENDÜSTRİ 4.0

 

 

Endüstri 4.0 diğer adıyla 4.Sanayi devrimi en genel anlamıyla, modern otomasyon sistemlerinin, veri alışveriş sistemlerinin, üretim ve bilgi teknolojilerinin belirli bir disiplinle bir araya gelmesiyle oluşan bir terimdir.

 

Endüstri 4.0, imalat ve değer üretiminin yönetimindeki gelişim sürecine atıfta bulunmak için sıklıkla kullanılan bir terimdir. Bu terim aynı zamanda dördüncü sanayi devrimini de ifade eder. Ayrıca Endüstri 4.0’ın temellerini oluşturan yapılar akıllı fabrika sisteminin oluşmasını da sağlamaktadır.

 

Endüstri 4.0, özelleştirilmiş ve esnek seri üretim teknolojileri ile birlikte üretim süreçlerinin otomasyonunu yeni bir seviyeye taşımaktadır.

 

Bu, makinelerin bağımsız çalışacakları veya müşteri odaklı bir üretim alanı oluşturmak için insanlarla iş birliği yapacakları anlamına gelir. Bu sayede makineler daha çok veri toplayabilen, analiz edebilen ve tavsiyede bulunabilen bağımsız bir varlık haline gelir.

 

Üreticiler bu sayede onları çalıştırmak yerine bilgisayarlarla ve sistemlerle iletişim kurabilecektir ve bunların takiplerini daha kolay yapabilecektir. Bu sayede iş yüklerinde ve iş kayıplarında önemli oranda azalmalar olacaktır.

 

Endüstri 4.0’ın temelini Siber-Fiziksel sistemler, nesnelerin interneti ve hizmetlerin interneti oluşturmaktadır. Bu temel üzerine yenileşimci yaklaşımlar geliştirerek Akıllı fabrikalarKaranlık fabrikalar fikirlerine katkı sağlar.

 

Endüstri 4.0 avantajları

 

► Sistemin izlenmesinin ve kontrol edilmesinin kolaylaştırılması

► Arıza teşhisinin kolaylaştırılması ve bakım sürelerinin kısalması

► Veri kayıt ve analizinin mümkün kılınması

► Sistemin enerji maliyetlerini azaltması ve sürdürülebilir olması

► Daha yüksek verimliliğin elde edilmesi

► Üretimde ve yönetimde esnekliğin arttırılması

► Maliyetlerin azaltılması

 

Ve çok daha fazla avantajlar sunmaktadır.

 

Etiketler : MakineMakine otomasyonuEndüstri 4.0Otomasyon, PLCSürücüAkıllı fabrikalarKaranlık FabrikalarModernizasyon